Pomysł na wakacje w Polsce

Niewątpliwie sporo z Was planuje letni urlop już dużo uprzednio, wówczas zastanawiacie się, co wybrać - propozycję zagraniczną, czy polską. Czy pojechać na swoją rękę, czy natomiast korzystać oferty touroperatora. Za granicą znajdziemy z pewnością wiele ofert, które praktycznie w stu procentach zagwarantują nam na rewelacyjną, słoneczną pogodę.

Na nieszczęście są także minusy oferty zagranicznej - znajdujemy się wówczas na obszarze obcego kraju, nie przewidzimy, co ma możliwość nas tam spotkać. Ostatni czas pokazał, że obok częstych i niespodziewanych bankructw biur podróży, można natknąć się na coś znacznie gorszego, sytuacja na świecie bowiem uczyniła, że pobyt w niegdyś malowniczych, bardzo atrakcyjnych kurortach, może być bardzo niebezpieczny. Warto więc ryzykować? A ma możliwość całkiem dobrze zacząć spędzać swój wolny czas, urlop, w Polsce, w zakątkach, w których nigdy nie byliśmy, a są naprawdę śliczne!

W kraju znajdziemy sporo przepięknych zakątków, cudowne tereny górskie, wyżyny, pojezierza, no i wybrzeże Morza Bałtyckiego, które w okresie letnim jest najlepiej oblegane przez turystów nie tylko i wyłącznie z Polski, niemniej jednak i spoza granic kraju. Aura co prawda nad naszym morzem potrafi być w kratkę, ale bliskość Bałtyku, a w szczególności Zatoki Gdańskiej stwarza, że możemy w każdej chwili wsiąść w samochód i w miarę szybko tam dojechać. Ostatnimi laty bardzo schludną pogodę mamy już w maju i czerwcu, a w przyszłości we wrześniu wciąż trwa gorące lato.

Ceny za usługi nad morzem w okresie posezonowym również są znacznie atrakcyjniejsze, zatem uważam, że polecam rozważyć, czy nie wybrać się na urlop oprócz szczytem sezonu, lipcem i sierpniem. Może to być lepszym rozwiązaniem dla osób w sile wieku albo również rodzin z dziećmi, które chciałyby odpocząć od zgiełku metropolii, przy czym mają dosyć ograniczone środki finansowe.

Oferta nad Morzem Bałtyckim jest bardzo bogata, kurorty rozciągają się tu od granicy z zachodem po tę ze wschodem - z Rosją. Najbliżej z oddalonych części kraju, jest na Mierzeję Wiślaną, a tutaj masowe miejscowości, w których prawie każdy wybierze dla siebie coś adekwatnego i niedrogiego.

Od ujścia Wisły (kawałek po drugiej stronie jest Trójmiasto) w stronę wschodu odwiedzimy kilka mniejszych i większych miejscowości:

- Mikoszewo - wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna na obszarze Żuław Wiślanych przy drodze wojewódzkiej nr 501.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.
Wieś rybacko-turystyczna jest położona po wschodniej stronie ujścia przekopu Wisły, na początku Mierzei Wiślanej. Miejscowość posiada połączenie promowe ze Świbnem[2], a też szlak kolei wąskotorowej do Sztutowa i Nowego Dworu Gdańskiego (Żuławska Kolej Dojazdowa). Miejscowość posiada plażę strzeżoną. Mikoszewo to wieś położona przy samym ujściu Wisły do morza.

- Jantar Leśniczówka

- Jantar - wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych, z przystanią morską dla rybaków (pas plaży), przy drodze wojewódzkiej nr 501.
Wieś na szlaku Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Leży pośród Mikoszewem a Stegną. Przez te obszary przechodził niegdyś szlak bursztynowy. Co roku w okresie wakacji letnich odbywają się tutaj Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. W miejscowości działa Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, którego zasadniczym zadaniem jest wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju: społecznego, kulturalnego i gospodarczego miejscowości Jantar.


- Junoszyno - wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna na obszarze Żuław Wiślanych przy drodze wojewódzkiej nr 501. Wieś leży na szlaku kolei wąskotorowej do Sztutowa i Nowego Dworu Gdańskiego (Żuławska Kolej Dojazdowa).
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.

- Stegna - duża wieś w północnej Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna. Położona na Żuławach Wiślanych, nad Zatoką Gdańską, w rejonie Mierzei Wiślanej. Wieś z przystanią morską dla rybaków (pas plaży), kąpieliskiem morskim i lokalnym węzłem drogowym (skrzyżowanie dróg wojewódzkich: nr 501 i nr 502).
Miejscowość jest siedzibą gminy Stegna.
Według danych z 2007 r. sołectwo Stegna zamieszkiwało 2321 osób. Sołectwo obejmuje tylko Stegnę i obszar o powierzchni 1644 ha.

- Sztutowo - duża wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Sztutowo na obszarze Żuław Wiślanych przy drodze wojewódzkiej nr 501. Wieś jest siedzibą sołectwa Sztutowo w którego skład wchodzi też miejscowość Grochowo Drugie.
Miejscowość jest siedzibą gminy Sztutowo. W gronie Sztutowem a Kątami Rybackimi znajduje się rezerwat kormoranów czarnych.
W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie elbląskim.
Na terenie miejscowości znajduje się rzymskokatolicka parafia św. Wojciecha. Jej świątynią jest dawny kościół baptystyczny wzniesiony w latach 1860–1878.

- Kąty Rybackie - wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Sztutowo na obszarze Żuław Wiślanych przy drodze wojewódzkiej nr 501. Wieś jest siedzibą sołectwa, w którego skład wchodzi również miejscowość Skowronki.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.
Kąty Rybackie znajdują się na terenie Mierzei Wiślanej na zachodnim brzegu Zalewu Wiślanego, w odległości 56 km od Gdańska, a 17 km od Krynicy Morskiej.
Jest to wieś rybacka z portem morskim i dwiema przystaniami morskimi.
Znajdują się tam szerokie, piaszczyste plaże oraz dodatkowo rezerwat przyrody kormorana czarnego. Rezerwat stanowi największą w Europie ostoję kormoranów. Zarówno sam rezerwat, jak i atrakcyjne miejsce położenia nad Zalewem Wiślanym dały podstawy do wyspecjalizowania tu pokaźnej infrastruktury turystycznej i uczynienia z miejscowości popularnego ośrodka turystyczno-wypoczynkowego

- Skowronki - wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Sztutowo na Mierzei Wiślanej przy drodze wojewódzkiej nr 501. Wieś wchodzi w skład sołectwa Kąty Rybackie.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.
Do 1945 miejscowość znajdowała się na trasie Żuławskiej Kolei Dojazdowej prowadzącej do Krynicy Morskiej. W okolicy miejscowości projektowany był przekop Mierzei Wiślanej, mający ułatwić dostęp do portu w Elblągu.

- Przebrno - część miasta Krynica Morska, w województwie pomorskim, położona na Mierzei Wiślanej, nad Zalewem Wiślanym. W Przebrnie odbywają się obozy letniskowe dla dzieci i nastolatków.
Przebrno jest oddalone o okey. 3,5 km na południowy zachód od głównej części Krynicy Morskiej.
Okey. 0,8 km na północny wschód od Przebrna znajduje się rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej. Okey. 3,1 km na zachód leży wieś Skowronki.


- Krynica Morska - miasto w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, na Mierzei Wiślanej, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, przy drodze wojewódzkiej nr 501[dwie]. Miejscowość turystyczna z portem morskim, czterema przystaniami morskimi i letnim kąpieliskiem.

Według danych z 1 stycznia 2011 powierzchnia gminy miejskiej wynosi 116,01 km². Krynica Morska stanowi 15,63% powierzchni powiatu. W skład gminy miejskiej Krynica Morska wchodzą także części miasta: Młyniska, Przebrno i Nowa Karczma.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.
Według danych z 2005 r. Krynica Morska ma obszar 102,04 km², w tym: użytki rolne 1%, użytki leśne 16%.

Obszar lądowy Krynicy Morskiej jest zupełnie objęty Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. Funkcję uzupełniającą ochrony tego obszaru spełnia specjalny obszar ochrony siedlisk "Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana". W zachodniej części Krynicy znajduje się rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej. Obszar morski gminy Krynica Morska jest objęty obszarem specjalnej ochrony ptaków "Zalew Wiślany".

- Piaski

Jeżeli już ktoś poszukuje wakacyjnej przygody, dobrej rozrywki i głośniejszych atrakcji, to doskonałym wyborem jest miasto - Krynica Morska lub duża wieś nadmorska - Stegna. Dla tych, którzy chcieliby bardzo dobrze odpocząć, doskonała będzie osada rybacka - Kąty Rybackie.
Noclegi Kąty Rybackie oferują w zróżnicowanych cenach i standardzie, jednak na pewno jest spośród czego wybierać.

Kąty Rybackie są położone wśród Zatoką Gdańską, a Zalewem Wiślanym, zatem poza plażowaniem, będziemy mieli możliwość skorzystania również z pobudzających ciekawość atrakcji oferowanych nad Zalewem.
Plaże są tu szerokie i czyste, a kiedy wybierzemy spacer pięknym lasem, którymkolwiek z bocznych szlaków, dojdziemy do wejścia nad morze, gdzie nie będzie tłumów ludzi, jak np. w Krynicy Morskiej. Na miejscu można również odwiedzić rezerwat kormoranów, a z portu jachtowego wybrać się na wycieczkę po akwenie Zalewu. Na plaży każdego roku otwarty jest Heineken - namiot, w którym przygotowywane są zabawy dla najmłodszych, a w godzinach późniejszych - dyskoteki dla dorosłych i nierzadko koncerty.

Będąc spragnionym większej ilości rozrywkowych atrakcji, możemy w każdej chwili pojechać do Krynicy Morskiej - okey. 10 minut autem. To miasto tętni życiem prawie że do samego rana, będąc tu należy popłynąć w rejsu statkiem przez Zalew Wiślany, do Fromborka - taka wycieczka zagospodaruje nam czas na cały dzień, ale de facto polecam.
W pobliskim Sztutowie - 4 minuty autem, znajduje się stadnina koni, na których można pojeździć na miejscu albo np. pojechać lasem nad morze i do Kątów Rybackich. Przy rzece wypożyczymy sprzęt wodny - kajaki, łódki, rowery wodne. Dla najmłodszych dużą frajdą będzie park linowy na początku Stegny - okey. 8 minut autem, albo mini zoo w Jantarze - dojedziemy tam w kolejne kilka minut.

Będąc w tych okolicach, koniecznie powinno się wygospodarować dwa dni na wycieczkę do Trójmiasta i Malborka. Do Gdańska, oprócz intuicyjną drogą, można dopłynąć promem, z Mikoszewa nad morzem, przy Wiśle.
Druga całodniowa atrakcja, to Malbork - 45km, a tutaj znakomita budowla, jaką jest zamek krzyżacki, a dla maluchów park dinozaurów.

Wybierając Kąty Rybackie noclegi, musimy zwrócić uwagę na ich położenie - część obiektów leży bezpośrednio przy ulicy Rybackiej, a to droga prowadząca do Krynicy Morskiej, więc często ruch odbywa się nie tylko i wyłącznie cały dzień, ale również i nocą. Do wyboru będziemy mieli w całości sporo kwater prywatnych, domków, kempingów, ośrodków wypoczynkowych, apartamentów , a ponadto luksusowy hotel. Dobierając ofertę do swoich potrzeb, należy porównać ją z innymi, ponieważ ma możliwość się okazać, że cena za komfortowy apartament nie będzie wcale wyższa, niż za kwaterę prywatną o dużo niższym standardzie.
Przykładem mogą być Willa Turkusowa Apartamenty Kąty Rybackie.

Apartamenty Kąty Rybackie posiadają w kilku miejscach, między innymi przy wspomnianej przedtem ul. Rybackiej. Najlepiej optymalnym położeniem w Kątach są obiekty noclegowe znajdujące się przy ul. Piaskowej - tak, jak Willa Turkusowa.
W pobliżu, na tej samej ulicy są też jeszcze inne miejsca noclegowe - w kwaterach prywatnych, ośrodkach wypoczynkowych - na przykład. Relaks.

Od ul. Piaskowej prowadzi do morza kilka szlaków leśnych, bardzo blisko stąd do różnorakich restauracji, smażalni, lodziarni, sklepów, straganów i tym podobne. Z piaskowej jeżdżą też meleksy, które dowiozą nas nad morze lub w inne wskazane w Kątach Rybackich miejsce.

Apartamenty Willa Turkusowa, to obiekt całoroczny, więc oprócz okresem letnim, można odpocząć tam również w innych porach roku - np. jesienią, gdy nad morzem wydziela się tak dużo zdrowego jodu, a pobliskie lasy (okey. 100 metrów od obiektu) obfitują w różne gatunki grzybów - prawdziwki, podgrzybki, maślaki, miodówki, kozaki i inne. Wszystkie apartamenty dysponują wyposażonym aneksem kuchennym do dyspozycji, dlatego podczas takiej eskapady grzybowej, można je sobie obrobić na miejscu. Latem pobliskie lasy obfitują też w jagody, które rosną nawet na każdym kroku.

Apartamenty są ogrodzone, teren jest zamknięty, z własnym parkingiem i placem zbaw dla najmłodszych, a dla dorosłych - obok placu zabaw, znajduje się duża wiata grillowa z miejscami siedzącymi pod zadaszeniem - pergolą.
Każdy z apartamentów jest gotowy do użytku, posiada niezbędne wyposażenie, w tym też sprzęt plażowy. W współzależności od kondygnacji, właściwie każdy lokal ma balkon albo taras, a na ogrodzonym terenie przypisane miejsce parkingowe.

Myślę, że Kąty Rybackie są optymalnym miejscem na wypoczynek, wyjątkowo dla rodziców z dziećmi, miejscowość jest mała, ale nikt się tu nie będzie z całkowitą czyli stu procentową pewnością nudził. Kąty Rybackie wczasy nad morzem uczynią z pewnością niezapomnianymi.

O ile ktoś wciąż wyszukuje swojego wakacyjnego miejsca nad polskim morzem, to Mierzeja Wiślana i Kąty Rybackie będą strzałem w dziesiątkę. Dla młodzieży spragnionej zabawy, rozrywki idealna jest Krynica Morska lub Stegna!

Polecam: kwatery Kąty Rybackie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz